Розвиток дитини в материнській утробі

e-mail Друк PDF

«З позиції сучасної біології (генетики і ембріології), життя людини, як біологічної особистості, розпочинається з моменту злиття чоловічої та жіночої клітини і утворення єдиної клітини, що містить у собі неповторний генетичний матеріал, де закладена інформація про майбутню дитину – її стать, групу крові, колір очей та волосся. Впродовж усього періоду внутрішньоутробного розвитку новий організм не можна вважати частиною тіла матері, його не можна уподібнювати органу чи частині органів материнського організму. Тому очевидно, що аборт на будь–якому етапі вагітності є умисним припиненням життя людини, як біологічного індивідуума».

Завідуючий кафедрою ембріології Біологічного факультету МГУ, професор, доктор біологічних наук В.Голіченков та його колега, професор тієї ж кафедри, доктор біологічних наук Д.Попов.

Період внутрішньоутробного розвитку дитини триває в середньому 270 днів. Це час досить бурхливого росту дитини, оскільки формуються усі життєво важливі органи і морфологічні особливості дитини. Саме тому повноцінний розвиток майбутнього новонародженого багато у чому залежить від стану здоров’я матері, її харчування, способу життя, нервово–психічного стану, фізичного навантаження тощо.

Чим сприятливіші умови життя в матері в цей період, тим здоровішою буде дитина. Тому з харчового раціону повинні бути виключені алкоголь, сильний чай, кава, дуже гострі та пряні страви.

Впродовж 1–го місяця (4 тижні) відбувається дроблення зиготи, імплантація (злиття плодового яйця з порожниною матки), утворення зародку, довжина якого 10–12 мм.,, зачатки найважливіших органів і зародкових оболонок. На 18–25 день після зачаття починає працювати серце, формується власна система кровообігу.

В кінці 2–го місяця (8 тижнів) довжина дитини 3–3,5 см., тіло сформоване, серце має 4 відділення, формуються пальці на руках та ногах, тулуб та голівка приблизно однакові, на ній видно зачатки очей, носа, рота, починається формування статевих органів, легенів, шлунку, печінки м’язів та скелету дитини. Серце дитини б’ється 140–150 ударів в хвилину, вдвічі швидше, ніж у мами, у дитини уже добре розвинена нервова система.

В кінці 3–го місяця (12 тижнів) довжина дитини 7–9 см., вага – 48 гр., голівка крупна, можна чітко визначити стать дитини, дитина рухає ручками та ніжками, видно пальці рук та ніг, на яких вже є нігті, в хрящовому початку скелета з’являються перші окостенілості. Дитина має ковтальний рефлекс, може морщитись, змінювати вираз обличчя, посміхатись.

В кінці 4–го місяця (16 тижнів) довжина дитини 13,5 см., вага 120–180 гр., формуються риси обличчя, відбувається закостеніння черепа, закінчується формування м’язової системи, рух кінцівками звершується активніше, але ще не відчутні матір’ю. Дитина вміє хапати щось руками, плавати, перевертатись, кліпає повіками. На голові починає рости волосся, а на лиці – брови та повіки. Дитина реагує на голосні звуки.

В кінці 5–го місяця (20 тижнів) довжина дитини 18,5 см., вага 280–300 гр. Шкіра покривається ніжним пушком. Рух дитини відчутний матір’ю. При аускультації живота вагітної можна почути серцебиття дитини. Дитина смокче вже добре розвинений великий палець. Дуже швидко розвивається головний мозок. В дитини вже самостійно функціонують нирки.

В кінці 6–го місяця (24 тижні) довжина дитини 25 см., вага 600–680 гр., рух стає енергійним. В дитини з’являється режим сну та відпочинку, всі органи сформовані. Це період швидкого набирання ваги. Дитина добре чує маму – її дихання, серцебиття та голос.

В кінці 7–го місяця (28 тижнів) довжина дитини 32 см., вага 1000–1500 гр. Підшкірний жировий прошарок слаборозвинений, тому шкіра зморщена, Вушні та носові хрящі м’які, нігті не доходять до кінчиків пальців рук та ніг. Губи, рот та очі стають дуже чутливими, дитина активно реагує на зовнішні подразники. Легені готові до самостійного функціонування. Дитина, народжена у 7 місяців виживає при ретельному догляді. Народжені у цей період діти досить активно рухають кінцівками та кричать. 9 з 10 дітей народжених у цей період відходжують лікарі у палатах інтенсивної терапії.

В кінці 8 місяця (32 тижні) довжина дитини 40–42 см., вага 1500–2200 гр.; при народженні дитя є життєздатним, але потребує догляду. Вже добре функціонує своя імунна система. Шкіра стає товстішою та рожевою. Коли дитина спить, очі закриті, коли ні – відкриті. В дитині сформовано близько 70 безумовних рефлексів, які допомагатимуть їй впродовж усього життя.

В кінці 9 місяця (36 тижнів) довжина дитини 45–48 см., вага 2400–4000 гр. підшкірний жировий прошарок збільшується, шкіра стає гладенька, рожева, волосся на тілі меншає а на голові збільшується. Ознаки недоношеності зникають. Народжена у цей період дитина повністю життєздатна – голосно кричить, відкриває очі, виражає смоктальний рефлекс.